Faktura zaplacená na podvem sdělený účet

23.01.2025

Úvod

V dnešní době, kdy se stále častěji setkáváme s online nakupováním a platbami přes internet, je důležité znát svá práva a povinnosti. Co se stane, když prokurista společnosti uvede na faktuře nesprávné číslo bankovního účtu a spotřebitel v dobré víře platbu uhradí? Má v takovém případě spotřebitel právo na vrácení peněz od společnosti? Těmito otázkami se budeme zabývat v tomto článku. Zaměříme se na právní aspekty jednání prokuristy, odpovědnost společnosti za jeho jednání a institut dobré víry spotřebitele.

Právní aspekty jednání prokuristy za společnost

Prokurista je v českém právním řádu definován jako osoba zmocněná podnikatelem k provádění právních úkonů, které souvisí s provozem podniku. V podstatě se jedná o zástupce společnosti s velmi širokými pravomocemi. Prokura je vnímána jako neomezená plná moc, která prokuristovi umožňuje jednat jménem společnosti i v situacích, kdy by se za normálních okolností vyžadovala zvláštní plná moc 1.

Zákon o obchodních korporacích však blíže specifikuje, že prokurista je oprávněn "činit veškeré právní úkony, k nimž dochází při provozu obchodního závodu, popřípadě pobočky, a to i k těm, pro která se jinak vyžaduje zvláštní plná moc" 2. Zcizit nebo zatížit nemovitou věc je však prokurista oprávněn, pouze pokud je to výslovně uvedeno v prokuře.

Prokura může být udělena jedné osobě (individuální prokura) nebo více osobám (hromadná prokura) 3. V případě hromadné prokury zastupuje každá z osob podnikatele samostatně, pokud není při udělení prokury stanoveno jinak.

Zajímavostí je, že v některých zemích, například v Německu či Rakousku, je běžné, že prokurista zastupuje společnost společně s členem statutárního orgánu 4. I když česká právní úprava takové společné jednání dříve neumožňovala, s účinností nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích se situace změnila. Nově je tedy možné, aby prokurista a člen statutárního orgánu jednali za společnost společně.

Odpovědnost společnosti za jednání prokuristy

Zásadní aspekt prokury je, že omezení prokury vnitřními pokyny společnosti nemá vliv na její platnost vůči třetím osobám 1. To znamená, že i když prokurista jedná v rozporu s vnitřními předpisy či pokyny společnosti, jeho jednání je pro společnost závazné.

Společnost se tak nemůže zprostit odpovědnosti za jednání prokuristy s tím, že překročil své pravomoci. V takovém případě nese společnost plnou odpovědnost za škodu, kterou prokurista způsobil.

Je však důležité zdůraznit, že prokurista má povinnost jednat s péčí řádného hospodáře 5. Pokud tuto povinnost poruší, může nést odpovědnost za škodu, kterou svým jednáním společnosti způsobil. Tato odpovědnost se řídí obecnými ustanoveními o odpovědnosti za škodu 6.

Dobrá víra spotřebitele

V situaci, kdy spotřebitel obdrží fakturu s nesprávným číslem účtu od prokuristy společnosti a v dobré víře na tento účet provede platbu, hraje důležitou roli institut dobré víry.

Co to ale "dobrá víra" v obchodním styku znamená? V zásadě se jedná o přesvědčení, že daná situace nebo jednání je v souladu s právními předpisy a obchodními zvyklostmi. V tomto konkrétním případě spotřebitel jednal v dobré víře, protože se mohl oprávněně domnívat, že číslo účtu uvedené na faktuře je správné a že platba bude připsána společnosti, od které materiál objednal.

Nový občanský zákoník definuje dobrou víru jako "pozitivní přesvědčení o existenci vykonávaného práva" 7. V případě spotřebitele se jedná o přesvědčení, že platbou na účet uvedený na faktuře řádně hradí svůj závazek vůči společnosti.

Doporučení pro spotřebitele

V případě, že se spotřebitel ocitne v situaci, kdy prokurista společnosti uvede na faktuře nesprávné číslo bankovního účtu, je důležité jednat rychle a správně. Doporučujeme následující postup:

  • Neodkladně kontaktujte společnost: Informujte společnost o provedené chybné platbě a požádejte o nápravu.

  • Uchovejte si veškerou dokumentaci: Uschovejte si kopii faktury s nesprávným číslem účtu, potvrzení o provedené platbě a veškerou komunikaci se společností.

  • V případě nečinnosti společnosti se obraťte na banku: Banka vám může pomoci s identifikací majitele účtu, na který jste platbu omylem odeslali.

  • Pokud se vám nepodaří peníze získat zpět, zvažte právní kroky: V krajním případě se můžete obrátit na soud a domáhat se vrácení peněz prostřednictvím žaloby.

Závěr

Na základě výše uvedených informací a judikatury lze konstatovat, že spotřebitel, který v dobré víře uhradil platbu na nesprávný účet uvedený na faktuře vystavené prokuristou společnosti, má právo požadovat po společnosti vrácení peněz. Společnost je za jednání prokuristy odpovědná, a to i v případě, že jednal v rozporu s jejími pokyny 1.

Je důležité si uvědomit, že prokurista má široké pravomoci a jeho jednání je pro společnost závazné. Spotřebitel by se proto měl v případě pochybností vždy obrátit na společnost a ověřit si správnost údajů na faktuře.

Shrnutí

Tento článek se zabýval problematikou platby na nesprávný bankovní účet uvedený na faktuře vystavené prokuristou společnosti. Zjistili jsme, že:

  • Prokurista má široké pravomoci a jeho jednání zavazuje společnost i v případě, že jednal v rozporu s jejími pokyny.

  • Spotřebitel, který v dobré víře uhradil platbu na nesprávný účet, má právo požadovat po společnosti vrácení peněz.

  • V případě chybné platby je důležité jednat rychle a správně, kontaktovat společnost a v případě potřeby se obrátit na banku či soud.

Důrazně doporučujeme spotřebitelům, aby si vždy pečlivě ověřili údaje na faktuře a v případě pochybností kontaktovali společnost.

Citovaná díla

1. Jednání prokuristy | epravo.cz, použito ledna 23, 2025, https://www.epravo.cz/top/clanky/jednani-prokuristy-8810.html

2. K postavení prokuristy obchodní společnosti podle zákona o obchodních korporacích, použito ledna 23, 2025, https://www.epravo.cz/top/clanky/k-postaveni-prokuristy-obchodni-spolecnosti-podle-zakona-o-obchodnich-korporacich-100988.html

3. Kdo je to prokurista firmy a k čemu je vhodný | iPodnikatel.cz, použito ledna 23, 2025, https://www.ipodnikatel.cz/kdo-je-to-prokurista-firmy-a-k-cemu-je-vhodny/

4. Mohou jednatel a prokurista zastupovat společnost společně ..., použito ledna 23, 2025, https://www.pravniprostor.cz/clanky/obchodni-pravo/mohou-jednatel-a-prokurista-zastupovat-spolecnost-spolecne

5. Prokura v novém občanském zákoníku :: Bulletin Advokacie, použito ledna 23, 2025, https://www.bulletin-advokacie.cz/prokura-v-novem-obcanskem-zakoniku

6. Prokura jako forma zastoupení podnikatele - Epravo.cz, použito ledna 23, 2025, https://www.epravo.cz/top/clanky/prokura-jako-forma-zastoupeni-podnikatele-54921.html

7. Nabytí vlastnického práva od neoprávněného v českém a rakouském právu - IS MUNI, použito ledna 23, 2025, https://is.muni.cz/th/s22sb/Nabyti_vlastnickeho_prava_od_neopravneneho_CZ-AT.doc

8. Nabytí od neoprávněného vlastníka (nevlastníka) - ECOVIS ježek, použito ledna 23, 2025, https://www.ecovislegal.cz/ostatni-pravni-oblasti-nezarazene/nabyti-od-neopravneneho-vlastnika-nevlastnika/

9. www.nssoud.cz, použito ledna 23, 2025, https://www.nssoud.cz/stazeni-dokumentu?filepath=SOUDNI_VYKON/2013/0149_9Afs_13_20140730093550_prevedeno.pdf

10. Judikatura - Procesní modelování - Ministerstvo vnitra České republiky, použito ledna 23, 2025, https://www.mvcr.cz/webpm/clanek/2009-1-judikatura.aspx